KONYA BOSNA PLAYSTATİON KİRALAMA

Playstation 5 ile Gelen Yeni Özellikler ve Fiyatı

Playstation 5 ile Gelen Yeni Özellikler ve Fiyatı

Oyun severler tarafından büyük bir heyecan ve tabii ki merakla beklenen son çıkan PlayStation olan PlayStation 5, geçtiğimiz aylardan itibaren ülkemizde de satılmaya başlandı. PS5 güncel fiyatı ise 8.299 TL olarak belirlendi. PlayStation 5 Türkiye’ye geldi mi sorusunun cevabını da böylece vermiş olduk. Bugün bu yazıda sizlere Playstation 5 yenilikleri ve bilinmeyen özelliklerinden söz edeceğiz. PS5 ile alakalı diğer detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Sony, 11 Haziran 2020 tarihinden itibaren, uzun süredir beklenen yeni nesil oyun konsollarından en sevileni Playstation 5’in lansmanını yapmıştı. Oyun evrenini oldukça heveslendiren Playstation 5 ile ilgili birçok bilgi sızdırılmıştı fakat birçoğu yanlış çıkmıştı. Biz bugün sizlere en doğru bilgileri sırasıyla aktarıyor olacağız. Şimdi arkanıza yaslanın ve PlayStation 5 ile tanışın. İşte o detaylar…

8 Çekirdeğe Sahip AMD Zen 2 3,5 GHz İşlemci

Sony, Playstation 5 ile beraber, 3,5 GHz’e dek destekleyebilen Zen 2 işlemcisi kullanmaya başladı. Artık konsol, en yüksek verimde çalışmaya başlayacak. AMD vasıtasıyla Playstation 5 için geliştirilmiş olan bu özel işlemci çeşidinin asıl özelliği ise daha ekonomik ve elbette kusursuz bir performansa sahip olmasıdır.

AMD Radeon RDNA 2

PlayStation 5 yenilikleri AMD ile hız kazanıyor. AMD, RDNA 2 tabanına sahip olan grafik işlemcisini Playstation 5 için özel biçimde kişiselleştirdi ve cihazın işlemci ile adaptasyonunu en iyi seviyeye getirdi. Sony, bu durumla alakalı olarak ise Playstation 5’in 60 FPS ile sınırların ötesine geçeceğini ifade eden birçok önemli açıklamada bulundu. Bu açıklamalar oyun severleri daha da heyecanlandırdı.

16 GB GDDR6 448 GB/sn RAM

PlayStation 5’in bellek alanının cihazın en önemli özelliklerinden biri olduğunu hatırlatmamızda fayda var diye düşünüyoruz. PlayStation 5, oldukça kaliteli bir görüntü vermeyi vadetmesiyle dikkat çekiyor. Sunduğu 16 GB’lık RAM ile herkes artık son derece hızlı bir biçimde oyun oynayabilecek. PlayStation 5 yenilikleri konumuz elbette bu özellikle sınırlı kalmıyor.

825 GB’lık SSD

PlayStation 5’in daha evvel çıkarılan versiyonlarından çok daha fazla depolama alanına sahip olacağını da belirtmeden geçmek istemedik. Çünkü bu konsolda 825 GB’lık bir SSD kullanılıyor. Böylece oyundaki performans artarken, oyunların silinme ve özellikle de yüklenme zamanlarında hissedilir bir biçimde kısalma yaşanıyor. PS5 oyunları oynamak hiç bu kadar keyifli olmamıştı!

Tempest 3D Ses Sistemi

Sese önem verenler bu özelliğe gerçekten bayılacak diyebiliriz. Sony markası, PlayStation 5 ile beraber Tempest 3D adlı son derece önemli olan bir özelliği de getirmiş oldu. Buna şu şekilde net bir örnek verebiliriz: Oyun içerisinde birçok karakter aynı anda bağırdığında ya da herhangi bir şekilde ses çıkardığında önceki PlayStation versiyonlarında sesler birbirine karışıyordu. Artık her sesi ayrı ayrı duyabiliyor olacağız. 3D ses sistemi demek, gerçeklik hissinin artması demek oluyor. Özellikle kulaklıkla oyun oynamayı seven gamerlar bu özelliğe çok sevinecek gibi görünüyor. Kaliteli bir kulaklık ile bu özelliğin keyfine sonuna dek varmanız mümkün.

PlayStation 5, 100 GB Diske Kadar Blu-ray Destekliyor

PlayStation 5 yenilikleri son maddemiz ise Blu-ray ile alakalı oluyor. Yeni konsolun içerisinde en önemli özelliklerden biri haline gelen Ultra HD Blu-ray özelliği de yer alıyor. Bu özellik aracılığıyla, Ultra HD Blu-ray özelliğine sahip olan oyun ve filmleri dilediğiniz zaman PlayStation 5 üzerinden deneyebiliyorsunuz. Her şeyin ne kadar kaliteli ve net olduğunu düşünsenize! Aslında düşünmenize gerek bile yok, PlayStation 5 bunu size fazlasıyla sunabiliyor.

Sony PlayStation 4 Oyun Kolunu PlayStation 5’te Kullanmak Mümkün mü?

Birçok kişi bu soruyu soruyor. Bu soruyu sormakta haklısınız. O halde size net bir cevap verelim. Sony bu konuda yapmış olduğu önemli açıklamalardan birinde PS5’in, PS4 oyun kollarını destekleyeceğini fakat sistemin yalnızca PS4 oyunlarını oynamaya müsaade edeceğini detaylı bir biçimde ifade etti. Özetle, PS5 oyunlarının PS4 oyun kolları ile oynanmasının imkansız olduğunu açıkladılar. Bunu duyan birçok kişi PS5 almaktan vazgeçse de hala PS5 hayranları günden güne artmayı sürdürüyor.

Sony PlayStation 4 Oyunlarını PlayStation 5’te Oynamak Mümkün mü?

Bir başka çok sorulan sorunun cevabını vermeye geldi sıra! PS4 oyunlarını PS5’te oynamanın mümkün olup olmadığı uzun bir zaman boyunca tartışılmıştı. Buna da bir açıklama getirerek netlik kazandıralım o zaman: Sadece bazı PlayStation 4 oyunları PlayStation 5 içerisinde oynanabilecek. Bunların tam listesini verelim:

  • Joe’s Dinner
  • We Sing
  • DWVR
  • Shadwen
  • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
  • Shadow Complex Remastered
  • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
  • Robinson: The Journey
  • Hitman Go: Definitive Edition
  • Just Deal With It!

Sadece bu PlayStation 4 oyunlarını yeni nesil PlayStation 5’te oynayabiliyorsunuz. Muhtemelen en popüler oyunlar bunlar olduğu için böyle bir adım atılmıştır. Şimdiden keyifli oynamalar diliyoruz!