Playstation 5 Fiyatı | Playstation Çıktı mı?

KONYA PLAYSTATİON KİRALAMA

Playstation 5 Fiyatı | Playstation Çıktı mı?

Dünya üzerinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Playstation, Türkiye’de de oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip olmaktadır. Bu anlamda serinin beşinci cihazının tanıtımı ve çıkışı oldukça büyük bir merakla beklenmekteydi. Sony fimasına ait olan Playstation 4 2013 yılında ve Playstation 4 pro 2016 yılında kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Bu tarihlerden sonra Playstation 5 beklenmeye başlamıştı. Beklenen haber 2020 yılında duyuruldu ve Playstation 5’in tasarımı yayınlandı. Tasarımı yayınlandığı an dünya çapında pek çok oyuncu tarafından özellikleri büyük bir merak konusu olmaya başladı. Buna ek olarak özellikle Türkiye’de kullanıcılar arasında Playstation 5 çıkış tarihi ve Playstation ne kadar gibi sorular popüler ortaya çıkmaya başladı. Peki, Playstation 5 fiyatı ne kadar? Playstation 5 Türkiye’de çıktı mı?

Playstation 5 Fiyatı

Playstation 5 tanıtıldığı günlerce üretici firma olan Sony tarafından ne zaman çıkacağına dair resmi bir açıklama yapılmamıştır. Daha sonraki günlerde yapılan resmi açıklamalara göre başta Amerika olmak üzere Japonya, Kanada ve Meksika gibi ülkelerde 12 Kasım 2020 tarihinde satışa sunulacağı ve diğer ülkelerde 19 Kasımda satışa sunulacağı bildirildi. Bu anlamda Playstation 5 çıkış tarihi Türkiye’deki kullanıcılar için 19 Kasım olarak belirlenmiştir. Çıkış tarihi yaklaştıkça oyuncular tarafından merak konusu olan bir konuda Playstation 5 ne kadar olmuştur. Sony firması Playstation Plus Collection etkinliği sonunda konsolun fiyatının ne kadar olacağını duyurmuştur. Firma konsolun Playstation 5 ve Playstation 5 Digital Edition olmak üzere iki farklı seçenek ile çıkacağını duyurmuştur. Buna göre Playstation 5’in fiyatı 499,99 Euro olarak tanıtılmıştır.

Playstation 5 Digital Edition’ın fiyatının da 399,99 Euro olarak satışa çıkacağı bilinmektedir. Bu açıklamaların ardından Playstation 5 Türkiye fiyatı kullanıcılar tarafından büyük bir merak konusu olmaya başlamıştır. Playstation 5’in Türkiye fiyatının vergiler dahil parekende satış fiyatının 8 bin 299 tl olması beklenmektedir. Playstation Türkiye’nin resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada firma tavsiye edilen Playstation 5 Türkiye fiyatı 8299 tl olarak yazılmış ancak ülkenin vergi durumuna göre değişebileceği duyurulmuştur. Bunun yanında Playstation 5 Amerika fiyatı 499 Dolar olmakta ve Digital Edition versiyonunun da 399 Dolar olması beklenmektedir.

Playstation 5 Oyunları

Cihaz tanıtıldığı günden bugüne en çok beklenen şeylerden biri de Playstation 5 oyunları olmuştur. Playstation Showcase etkinliğinde bu merakla beklenen oyunlar duyurulmuştur. Bu etkinlikte tanıtılan oyunlardan bazıları God of War: Ragnarok, Call of Duty: Black Ops Cold War, Deathloop, Final Fantasy XIV ve Devil May Cry 5 olmaktadır. Bu oyunlar yeni kontrolcü ile oynanmakta ve Playstation 5’in yeni grafik ve yüksek çözünürlüğü ile kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bu oyunlara ek olarak çok sevilen Playstation 4 oyunları da yine market üzerinden erişime açık olacaktır.

Playstation 5 Türkiye Çıkış Tarihi

Playstation 5 Türkiye’de 19 Kasım itibari ile önce ön siparişe sonra satışa çıkmıştır. Bu tarihe kadar beklemek istemeyen kullanıcılar için pek çok dijital marka Playstation 5 ön sipariş açmıştır. Buna rağmen ön siparişler oldukça hızlı bir şekilde tükenmiştir. Yine kasım ayında konsolun DualSense kontrolcüsü ve diğer iki akseuarı ön siparişe açılmıştır. Sony şirketinin tanıttığı yeni konrolcü DualSense adını taşımakta ve Playstation 5 fiyatı haricinde bu kontrolcünün Türkiye fiyatı 1.099 tl olarak belirlenmiştir. Bu fiyat çeşitli Avrupa ülkelerinde 69,99 Euro olmaktadır. Bu fiyat yine tavsiye edilen fiyat olmakla birlikte ülkenin vergilendirme ve mali politikalarına göre değişiklik gösterebilmektedir.